O THERAPY MED
Naszym najważniejszym celem jest udzielenie mieszkańcom Trójmiasta (Gdańsk, Gdynia, Sopot) opieki rehabilitacyjnej.
Jesteśmy nastawieni na stały rozwój, odzyskanie maksymalnej sprawności Pacjenta oraz likwidacji objawów bólowych.
W pracy wykorzystujemy kinezyterapię, koncepcję PNF, NDT-Bobath oraz terapie manualną (metoda Maitlanda).
Rehabilitację łączymy także z edukacją zdrowotna Pacjenta.
Kinezyterapia
Jest jedna z metod fizjoterapii.
Polega na leczeniu ruchem, który jest traktowany jako środek leczniczy wpływający na cały organizm .Podstawa są tu ćwiczenia fizyczne o charakterze leczniczym. Celem kinezyterapii jest przywrócenie i utrzymanie całkowitej lub częściowej sprawności fizycznej.
Dzięki kinezyterapii możemy korygować wady postawy ciała, poprawiać czynności ośrodkowego układu nerwowego, poprawiać prace układu oddechowego i sercowo-naczyniowego, przywracać prawidłową ruchomość w stawach oraz sile i wytrzymałość mięśni.
Metoda PNF
Jest to metoda kompleksowej kinezyterapii.
Polega na neurofizjologicznych zasadach wykorzystywania czynności ruchowych i ich rozwoju w trakcie życia człowieka.
Wykorzystywana do odzyskania utraconych lub kształtowania zaburzonych umiejętności ruchowych PNF (czyli proprioceptywne nerwowo-mięśniowe kształtowanie ruchu) stosujemy w leczeniu i rehabilitacji Pacjentów:
Terapia manualna (Koncepcja Maitlanda)
Twórcą metody był australijski fizjoterapeuta Geoffrey Maitland.
W czasie tworzenia swojej metody wzorował się na pracach szwedzkiego neurochirurga, który badał zależność miedzy ruchami kręgosłupa, a objawami bólowymi ze strony ośrodkowego układu nerwowego.
Najważniejsze w tej metodzie jest obserwacja objawów i zastosowanie najwłaściwszych technik terapeutycznych. Składa się z trzech części : badania, terapii i oceny.
Metoda NDT-Bobath
Twórcami metody są : Berta i Karl Bobath (lata 40 XX w.).
Stosuje się ją na całym świecie, zarówno w rehabilitacji dzieci i dorosłych. Największe znaczenie ma w rehabilitacji Pacjentów po udarze mózgu.
Jest również wykorzystywana do leczenia dorosłych z neurogennymi zaburzeniami ruchu o charakterze zapalnym, zwyrodnieniowym lub urazowym.